Skąd się nauczyć survivalu

ksiazkaNa pierwszy rzut oka zwrot „nauka survivalu” jest dość dziwaczny. Ostatecznie czy można się nauczyć sztuki przetrwania? Okazuje się, że tak.

Każdy, kto chciałby się survivalem zainteresować, powinien swoją przygodę zacząć od książek. Nie od stron internetowych, ale od klasycznych stron z papieru. Tam wielu znakomitych specjalistów, z czego niektórzy stali się nimi zupełnie mimochodem, opisuje zachowanie swoje albo zachowanie wzorcowe w wielu różnych sytuacjach i podsuwa pewne problemy, które stają się w końcu udziałem każdego survivalowca.

Książki te nie mają zresztą charakteru poradników. Zdecydowanie częściej to po prostu luźne refleksje, czasem też o charakterze filozoficznym. To jednak jest natura survivalu- żadnych gotowych poradników, a bardzo dużo myślenia i zastanawiania się. Ta forma aktywności korzystnie działa na ludzką psychikę, powoduje, że godzimy się ze światem. Tego wszystkiego można dowiedzieć się z książek, a także podstaw na przykład orientacji w terenie albo innych przydatnych sztuk.

Dopiero po ukończeniu tej „zerówki” survivalowej można wziąć się za krytyczne oglądanie filmów, czytanie sprawozdań i opinii. Pamiętaj, że każdy taki opis jest w dużej części subiektywny. Historia, jaką opowiada autor jest jego historią i z boku wyglądała ona na pewno zupełnie inaczej. Nauczyć się survivalu można choćby właśnie przez krytyczne czytanie relacji innych.

Potem przychodzi pora na naukę praktyczną. Samodzielne wyprawy i weryfikacja zdobytej wiedzy to też tylko jeden ze stopni wtajemniczenia. Następne przechodzi się płynnie podczas wymyślania na bieżąco autorskich rozwiązań problemów, które pojawiają się ni stąd ni zowąd.

Inspiracji do rozwiązywania problemów można już szukać wszędzie- telewizja, książki, internet, a później także własne doświadczenia. Cały czas trzeba się uczyć patrzeć i dostrzegać, trzeba się uczyć rozwiązywać problemy w sposób kreatywny, a nie bierny.

Tak naprawdę to survivalu nie można się nauczyć. To proces ciągły. Można się go UCZYĆ, ale nauka nigdy nie jest ukończona, bo każda kolejna wyprawa rzuca nowe wyzwania, bez względu na to, ile się takich wypraw już odbyło. Ostatecznie jako element nauki można traktować także codzienne wyzwania, których przecież nikomu z nas nie brakuje.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange4/domains/survivalmode.pl/public_html/wp-content/themes/home473/loop-single.php on line 47 Tagi: , ,

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *