Odżywianie w survivalu

puszka-z-jedzeniemWielu, zwłaszcza niedoświadczonych adeptów sztuki survivalu, bo wypada nazwać to sztuką, nie jest w pełni świadomych znaczenie diety. Ba, nawet doświadczeni traperzy popełniają często podstawowe błędy. Pamiętaj, że w tym zakresie nie wolno ci dopuścić do pomyłki.

Podstawowym błędem jest uznanie, że aby przeżyć, trzeba jeść cokolwiek. Nie do końca. Survival survivalem, ale nawet w skrajnych warunkach trzeba zapewnić sobie zrównoważoną i właściwą dietę. Zgoda, raz jest o to łatwiej, innym razem trudniej, ale niezrównoważona dieta prowadzi do niedożywienia. Nie jest to stan głodu, ale niedoboru pewnych określonych substancji, które pozwalają nam zachować zdrowie i sprawność, które wspomagają regenerację lub wzmagają procesy myślowe. Z tego też powodu niezbędne jest, aby w czasie nawet najtrudniejszych warunków dołożyć wszelkich starań, aby skomponować dietę bogatą w białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Każda z tych grup substancji jest niezbędna do prawidłowego działania maszynerii organizmu.

Pewne dodatkowe składniki można suplementować, choćby witaminy, jeśli mamy przeczucie, że ze zdobyciem dostatecznej ich ilości będzie problem, natomiast na dłuższą metę nie jesteśmy w stanie suplementować ani dostaw węglowodanów, ani białka, ani tłuszczy.

Survival nie może kojarzyć się z jednoskładnikową dietą. Wprawdzie jeśli będziemy jedli cały czas jagody, nie umrzemy z głodu, ale organizm nie będzie funkcjonował właściwe z powodu niedoboru tłuszczu, białka czy wreszcie sporej części witamin. Kwestię diety należy uważnie przemyśleć PRZED rozpoczęciem wyprawy. Od tego, co będziemy jedli, zależy w dużej mierze nasza szansa na ukończenie wyzwania, a w skrajnym przypadku nawet przeżycie. Programy telewizyjne nie są dobrym sposobem nauki odżywiania w survivalu- pokazują to, co jest efektowne, natomiast nie od tego zależy nasze życie, ale od zbilansowanej diety. To nie jest hasło wymyślone przez speców od marketingu na potrzeby roztytych Amerykanów, którzy szukają sposobu na zdrowy styl życia- to biologiczne wymaganie, którego nikt nie jest w stanie obejść na dłuższą metę. Można oczywiście na krótszy dystans podgonić jakimś niepełnowartościowym jedzeniem, często nawet trzeba, ale im dłużej trwa niedożywienie, tym gorzej, mimo nieodczuwania głodu, funkcjonuje nasz organizm.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange4/domains/survivalmode.pl/public_html/wp-content/themes/home473/loop-single.php on line 47 Tagi: , ,

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *