Jak znaleźć wodę

zrodlo-wodyZnalezienie wody zwykle jest podstawowym problemem. Nie chodzi o to, by znaleźć jakikolwiek zbiornik wodny, tylko taki, w którym woda jest najczystsza. Niestety, bez przenośnego laboratorium nie można tego stwierdzić z całą pewnością, trzeba więc polegać na intuicji i zdrowym rozsądku. Aby jednak podejmować jakiekolwiek decyzje, zwykle trzeba najpierw znaleźć wodę.

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, z pomocą mogą przyjść nam zwierzęta. Pamiętaj, że wydeptane ścieżki to rzadkość- większość zwierząt jest niewielka, a to te najmniejsze najskuteczniej mogą ci pomóc. Po pierwsze- obserwacja ptaków, które rano i wieczorem zwykle lecą się napić. Ptaki nie piją wiele, więc szukają nawet niewielkich źródeł. Zwykle ptak lecący do źródła leci możliwie nisko i raczej nie robi przerw. Dopiero w drodze powrotnej częściej przysiada na gałęziach. Niezawodnym wskaźnikiem będą jednak komary. Te złośliwe insekty przez większość życia nie oddalają się zanadto od wody, dlatego ich obecność, choć uciążliwa, może być dobrym znakiem. Niezawodne są też głosy żab- te zwierzęta nie są w stanie przeżyć bez wody. Nawiasem mówiąc- spora część owadów, a także niektóre gatunki żab stanowią doskonałe źródło białka i tłuszczów. Wiele gatunków mrówek ma „swoje” zbiorniki retencyjne gdzieś w zagłębieniach drzew. Warto szukać ścieżek wiodących do góry. Tutaj sygnał jest mniej wyraźny i mniej obiecujący, ale za to zwykle bardzo wyraźny. Jest jeszcze jeden sposób znalezienia słodkiej wody- znalezienie wody słonej. Konkretnie trzeba wówczas złowić jakąś rybę- większość z nich magazynuje w specjalnym narządzie zapas słodkiej wody.

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie ma zastosowania, możesz zbierać deszczówkę albo rosę. Zwykle woda ta jest od razu zdatna do picia, ale uwaga- nie jeśli deszczówka stała w butwiejącym konarze przez tydzień, a rosę chcesz zbierać z jakichś trujących gatunków roślin. Możesz też, przy odrobinie szczęścia, dokopać się do wybijającej wody gruntowej, jeśli znajdziesz jakąś niewielką kępę zielonej roślinności, czyli tzw. zieloną wyspę. Wodę można też odparować z roślin albo ziemi, ale ta metoda wymaga więcej doświadczenia i dość specyficznych materiałów.

Pamiętaj, że bez względu na to, w jaki sposób zdobędziesz wodę, nigdy nie możesz być pewny jej czystości. Wprawdzie deszczówka i rosa zwykle nie wymagają odkażania, ale gwarancji bezpieczeństwa nie ma nigdy. To samo dotyczy topionego śniegu- teoretycznie zanieczyszczenia są nieistotne, ale każdy przypadek jest inny i niczego nie możesz założyć za góry.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange4/domains/survivalmode.pl/public_html/wp-content/themes/home473/loop-single.php on line 47 Tagi: , ,

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *