Jak oczyścić wodę

wodaZnaleziona woda rzadko kiedy nadaje się bezpośrednio do spożycia. Nawet jeśli wytopiłeś ją z lodu albo zebrałeś rosę, czasem musisz odkazić wodę, aby móc ją bezpiecznie pić. Pamiętaj, że tak naprawdę żadna z metod nigdy nie da ci stuprocentowej pewności, a jeśli wątpisz w jakość wody, najlepiej nie pij jej wcale- skutki wypicia zanieczyszczonej będą gorsze niż skutki niewypicia.

Oczyszczanie wody zaczynamy od identyfikacji zanieczyszczeń. Mogą one mieć charakter chemiczny, biologiczny lub mechaniczny.

Podstawowy sposób uzdatniania wody to jej gotowanie. Teoretycznie należy wodę trzymać w stanie wrzenia przez kwadrans, ale to duża strata paliwa, dlatego zwykle wystarczyć muszą 3-4 minuty. Spróbuj zresztą wyobrazić sobie gotowanie rosy przez 15 minut. Spalisz garnek, a cała rosa i tak ucieknie w postaci pary nawet z super szczelnego pojemnika. Gotowanie wyeliminuje większość zanieczyszczeń biologicznych, ale pamiętaj- zawsze znajdą się takie organizmy, które wytrzymują gotowanie przez godzinę w kwasie solnym.

Jeżeli chodzi o zanieczyszczenia mechaniczne, zwykle stosuje się jakąś metodę filtrowania. Do wykonania prostego filtra wykorzystaj trójnóg, trzy kawałki materiału oraz piasek i węgiel drzewny. Pierwsza warstwę powinien stanowić pusty materiał, drugą materiał z kilkucentymetrową warstwą piasku, a trzecią warstwa (jak najgrubsza) węgla drzewnego. To najważniejsza warstwa i z tej nie wolno nigdy zrezygnować- nie tylko filtruje zanieczyszczenia mechaniczne, ale także absorbuje niektóre groźne związki chemiczne. Żeby filtra działał, najpierw musisz przelać piach duża ilością wody. Oczywiście po filtrowaniu należy wodę przegotować.

Inny sposób oczyszczania wody do destylacja. Potrzeba trochę pomysłowości, aby ją przeprowadzić. Wadą większości pomysłów jest ich czasochłonność oraz to, że albo są bardzo mało wydajne, albo wymagają dużej ilości energii cieplnej.

Oczywiście wszystkie te metody można, a w miarę możliwości nawet należy łączyć z uzdatnianiem chemicznym za pomocą różnych preparatów w tabletkach. W każdej aptece można kupić ich przynajmniej kilka, a wszystkie trochę różnią się specyfiką działania. W ostateczności można stosować nadmanganian potasu, ale później trzeba wodę filtrować przez węgiel aktywny, a ten jest bardzo trudno dostępny w warunkach polowych- trzeba by bardzo drobno zetrzeć węgiel drzewny.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange4/domains/survivalmode.pl/public_html/wp-content/themes/home473/loop-single.php on line 47 Tagi: , ,

1 Comment

  1. Wodę można ostatecznie oczyścić z zanieczyszczeń mikrobiologicznych również naturalnym promieniowaniem UV.
    W tym celu wodę należy pozostawić na kilka godzin na słońcu w przeźroczystej butelce.
    Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby używać butelki szklanej, gdyż z butelek PET pod wpływem ciepła mogą migrować do wody składniki chemiczne plastiku.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *