Higiena i jedzenie

jedzenieObozowisko jest twoim domem i obowiązują tu elementarne zasady higieny. Oczywiście nie zawsze będziesz mógł się komfortowo umyć w jeziorze czy potoku, natomiast zawsze należy w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne zasoby po to, aby zadbać o własną higienę.

Od razu warto zacząć od uwagi podręcznikowej, o której nie wolno zapominać. Jeśli kąpiesz się i myjesz naczynia i jeszcze bierzesz wodę w tym samym zbiorniku, niech to nie będzie to samo miejsce. Punkt poboru wody powinien zawsze znajdować się wyżej niż twój „punkt higieniczny”. W te sposób unikniesz mycia się we własnych zanieczyszczeniach. Musisz także postarać się do minimum ograniczać zanieczyszczanie wody, co oznacza, że zarówno mycie naczyń, jak i potrzeby fizjologiczne powinny być załatwione raczej nie nad samą rzeką.

Po kąpieli, nawet najbardziej zgrubnej, przyjrzyj się, czy gdzieś nie dobrał się do ciebie kleszcz albo czy nie nabawiłeś się jakiejś zaogniającej się rany. Jeśli cokolwiek jest nie w porządku, zdezynfekuj wybrane miejsce i postaraj się zaradzić problemowi.

Po kąpieli można zabrać się za jedzenie. Pamiętaj, aby nigdy nie trzymać go w bezpośrednim sąsiedztwie szałasu, tylko gdzieś dalej, a przy okazji najlepiej tak, aby zwierzęta nie mogły łatwo dostać się do twoich zapasów. Szczególnie skuteczne są worki zawieszone na wysokich gałęziach.

Jedzenie zawsze staraj się, w miarę możliwości i konieczności umyć. Szczególnie uważaj na wszystko, co zbierasz na miejscu. Przy żywności postępuj podobnie jak w sprawie wody pitnej- wszystko jest podejrzane, dopóki nie nabierzesz pewności, że da się to jeść. Umycie jagód w wodzie zmniejsza ryzyko zakażenia bąblowicą niemal do zera. Podobnie na wszystkich innych owocach mogą znajdować się najróżniejsze patogeny- nawet jeśli wcześniej ich tam nie było. Pamiętaj, że jakiekolwiek zaniedbania mogą mieć przykre i bolesne konsekwencje, a w skrajnych przypadkach mogą stać się przyczyną wycieńczenia i śmierci. Są to wprawdzie przypadki rzadkie, ale samo to nie zwalnia cię z obowiązku ostrożności. Po skończonym posiłku bezzwłocznie zabezpiecz resztę żywności.

Możesz jeszcze raz rzucić okiem na teren obozu; zanim położysz się spać musisz zagwarantować sobie bezpieczeństwo i zrobić wszystko, żeby noc rzeczywiście przyniosła wytchnienie.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange4/domains/survivalmode.pl/public_html/wp-content/themes/home473/loop-single.php on line 47 Tagi: , ,

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *