Co trzeba wiedzieć i umieć

obozSurvival jest sprawdzianem osobowości, siły charakteru, ale także wiedzy i umiejętności, które niekoniecznie dotyczą stricte przetrwania. Jest pewien zakres wiedzy i umiejętności, który trzeba opanować, zanim wyruszy się na swoja pierwsza wyprawę. Później już tylko doskonali się swój warsztat, ale najpierw trzeba dać mu jakieś podstawy.

Podstawową umiejętnością jest umiejętność walki ze stresem i wyciszania paniki. To jedyne umiejętności, które przydają się na każdej wyprawie. Survival musi być emocjonujący, zwykle też pobudza wyobraźnię i w którymś momencie budzi strach. Trzeba jednak mieć cały czas tę świadomość, że nawet w tak komfortowych warunkach, jak w Polsce, w pewnych okolicznościach może się to przerodzić w prawdziwą walkę o życie. To psychika przede wszystkim musi być gotowa do jej podjęcia. Ciało zawsze daje radę, jeśli jest się silnym wewnętrznie.

Psychika to podstawa, ale żeby przetrwać, warto też mieć podstawową wiedzę. Przydaje się umiejętność czytania kierunków świata, wybierania dobrego miejsca na nocleg, a także umiejętność oczyszczania wody, rozbijania obozowiska czy zdobywania jedzenia. Oczywiście- każda wyprawa jest inna i umiejętności te nigdy nie będą równo cenne, jednak punktem wyjścia musi być pewien podstawowy poziom wiedzy i umiejętności.

Dziś wiele osób rusza w las wyposażonych w doskonałej jakości sprzęt, którym nie potrafią się posłużyć. Ktoś, dla kogo survival jest sposobem na życie, tępym skalpelem wytnie drewno na opał, za to żółtodziób, któremu nie chciało się zajrzeć do książek, umrze z głodu w ogródku warzywnym. Umiejętność wykorzystania sprzętu! Sprzętu nie trzeba mieć, jest ona najmniej istotnym elementem walki o przetrwanie, ale jeśli się go ma, trzeba umieć z niego korzystać. W przeciwnym razie jest to tylko balast, na którego noszenie marnujemy gigantyczne zasoby energetyczne.

Podsumowując- ważna jest wiedza na temat tego, jak działa nasz organizm: jak działa nasza psychika i ciało. Ważne jest, aby umieć się nie zgubić i iść przed siebie w wyznaczonym kierunku. Na koniec, ważne jest, aby umieć skorzystać z tego, co się ze sobą niesie. Wszystko to razem mieści się w jednym, za to niezwykle pojemnym pojęciu: trzeba być świadomym swojego postępowania i trzeba używać rozumu. Survival to sport dla ludzi myślących.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange4/domains/survivalmode.pl/public_html/wp-content/themes/home473/loop-single.php on line 47 Tagi: , ,

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *